Świąteczna Północ

Boże Narodzenie to okres idealny na zagraniczne wojaże. Tym, którzy mimo wszystko decydują się pozostać w domu, proponujemy mały przerywnik od polskiego barszczu z uszkami, kutii i karpia. W poszukiwaniu nieznanych świątecznych smaków wybraliśmy się w podróż po Półkuli Pólnocnej. Wybór padł na kraje anglojęzyczne i mroźną Skandynawię.

czytaj więcej...

Alzacka ciastkarnia

Kontynuując podróż szlakiem europejskich jarmarków bożonarodzeniowych, nie mogliśmy pominąć malowniczej Francji. Przekornie rezygnujemy jednak ze światowego Paryża, by odkryć świąteczne uroki równie pięknej Alzacji. To właśnie tu krzyżują się kulturowe i kulinarne wpływy Francji, Niemiec i Szwajcarii. Na bożonarodzeniowym jarmarku organizowanym w stolicy regionu, Strasburgu, roi się od smakołyków.

czytaj więcej...

Magia świąt w Pradze

Vánoční trhy – tak w języku czeskim nazywa się bożonarodzeniowe jarmarki. Na naszej przedświątecznej liście europejskich kiermaszów na mogło zabraknąć kraju sąsiadów, słynących z doskonałego piwa i niezawodnych knedli. Na bożonarodzeniowych straganach malowniczej Pragi – bo tam kierujemy się tym razem – króluje nieco inna kuchnia. Co warto zjeść i co przy okazji pozwiedzać? Zapraszamy do wspólnej podróży.

czytaj więcej...

Świąteczna uczta w Budapeszcie

Po struclowym Dreźnie kolejnym przystankiem na kulinarnej mapie europejskich jarmarków bożonarodzeniowych jest malownicza stolica Węgier. Zwabieni aromatem pieczonych kasztanów, grillowanych mięsiw i pikantnych gulaszy, prezentujemy turystyczną i kulinarną odsłonę świątecznego kiermaszu w Budapeszcie.

czytaj więcej...

Struclowa „perła baroku”

Wraz z końcem listopada startuje sezon bożonarodzeniowych jarmarków. To dobra okazja do podróży – zarówno kulinarnych, jak i czysto turystycznych. Prezentujemy więc cykl artykułów o europejskich miastach, w których odbywają się największe i najpopularniejsze Weihnachtsmarkty. Na pierwszy rzut proponujemy niemieckie Drezno oraz „struclowy” jarmark – Striezelmarkt.

czytaj więcej...

Zupy z czterech stron świata

Niezawodnym remedium na jesienne chłody jest talerz gęstej, parującej zupy. To także dobry pretekst, by przeistoczyć się w turystę kulinarnego i wyruszyć w podróż szlakiem tradycyjnych narodowych wywarów. Dziś prezentujemy zupy z czterech stron świata, chcąc zachęcić do zagranicznych wojaży. Rzecz jasna – z degustacją w tle ;)

czytaj więcej...

Kulinarna Marsylianka

Południe Francji kojarzy się zwykle z lazurem morza, ciepłym klimatem i wspaniałą śródziemnomorską kuchnią. My skupimy się na ostatnim z wymienionych składników, a konkretnie – prowansalskich specjałach rodem z malowniczej Marsylii. To drugie co do wielkości francuskie miasto urzeknie nie tylko bajkowym pejzażem, ale i całą masą apetycznych przysmaków.

czytaj więcej...

Dania na słodko

Było o kanapkach – będzie o deserach. Duńczycy wypracowali pokaźny asortyment słodkich specjałów, które chcemy dziś przybliżyć wszystkim amatorom podróży i jedzenia. W czym tkwi fenomen słynnego ciasta duńskiego? Postaramy się dowiedzieć. Okazja do czysto turystycznych dygresji także się znajdzie.

czytaj więcej...

Duńskie „kanapkowo”

Sława duńskich kanapek rośnie systematycznie i jak najbardziej zasłużenie. Jedzone na talerzu, nożem i widelcem, często traktowane jako swoiste danie główne – stanowią prawdziwe kulinarne arcydzieła. Wybierając się w odwiedziny do Duńczyków, warto znać najpopularniejsze i najsmaczniejsze odmiany tej pozornie prostej przekąski. Tym razem zabierzemy Was w prawdziwie „kanapkową podróż ;)

czytaj więcej...

Jesienne truflobranie

Jesień za pasem – w Polsce i na świecie nastał więc sezon wielkiego grzybobrania. Kierowani zawodowym instynktem, odstawiamy na bok krajowe prawdziwki, podgrzybki i maślaki. W zamian proponujemy światowy rarytas, który obok waloru kulinarnego dostarczy także dobrej okazji do turystycznych wędrówek. Mowa o niekwestionowanej królowej grzybów – trufli.

czytaj więcej...

< sierpień 2012 >
Pn Wt Śr Cz Pi Sb Nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2