Festiwale piwem płynące

Pakiet atrakcji dla turystów-piwoszów systematycznie rośnie. Wraz z otwarciem sezonu wiosenno-letniego, startują coroczne edycje kulinarnych imprez, poświęconych tematyce piwnej i piwowarskiej. Amatorom złocistego trunku polecamy więc wybrane festiwale piwa w Polsce i u najbliższych sąsiadów.

Monachium – Oktoberfest

Najsłynniejsze europejskie święto piwa – bawarskie Oktoberfest – odbywa się co roku w Monachium, na przełomie września i października. Tegoroczną edycję zaplanowano w dniach 21 września – 6 października. Podczas Oktoberfest prawo do sprzedaży piwa ma sześć tradycyjnych browarów, przestrzegających tzw. Bawarskiego Prawa Czystości. To uchwalona w XVI w. ustawa, określająca szczegółowe zasady warzenia piwa oraz regulująca jego dopuszczalne ceny. Do tradycyjnych monachijskich browarów, biorących udział w Oktoberfest, należą: Spaten-Franziskaner-Bräu (właściciel popularnych marek: Spaten i Franziskaner), Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräu i Löwenbräu. Piwo sprzedaje się podczas festiwalu w specjalnych litrowych kuflach, tzw. Mass (nazwa odnosi się do określenia bawarskiej jednostki objętości). Tradycyjna wersja festiwalowego naczynia dawniej była ceramiczna, obecnie stosuje się szklaną. Ceny piwa podczas zeszłorocznej edycji oscylowały, zależnie od namiotu, między kwotą 9€ a 9,50€.
Goście festiwalu mają do wyboru łącznie 14 piwnych namiotów, z których najważniejszym i największym (ok. 10 tys. miejsc siedzących) jest Schottenhamel. To właśnie tu burmistrz Monachium dokonuje oficjalnego otwarcia Oktoberfest, poprzez ściągnięcie piwa z pierwszej beczułki. Dopiero wówczas inne namioty mogą rozpocząć sprzedaż. Oprócz Schottenhamel, popularnością cieszy się także Augustiner-Festhalle, doskonały dla rodzin z dziećmi. Można tu napić się doskonałego piwa marki Augustiner – najpopularniejszego w Monachium, pochodzącego z najstarszego z lokalnych browarów. Oktoberfest to jednak, wbrew pozorom, nie tylko święto piwa. Podczas festiwalu w wybranych namiotach można bowiem także dobrze zjeść. W Café Mohrenkopf, mieszczącym ok. 400 gości, wypiekane są apetyczne ciasta i inne słodkie smakołyki. Popularnością cieszy się zwłaszcza tytułowe Mohrenkopf, czyli ciastko z delikatną kremową pianką, polane z wierzchu czekoladą. W namiocie można kupić także kawę, koktajle i różne napoje. W kwestii konkretniejszych smakołyków dostępnych na Oktoberfest, warto natomiast odwiedzić Zur Bratwurst – nie tyle namiot, ile dwupiętrowy drewniany dom. W karcie dań królują Rostbratwürste – kiełbaski grillowane na otwartym ogniu z drewna bukowego – oraz klasyczne wieprzowe bratwursty. Tradycyjną kuchnię bawarską, o której możecie przeczytać w naszym artykule „Pocztówka od Herzoga”, serwuje z kolei namiot Wildstuben. Dania rybne zjemy w namiocie Fischer Vroni. Smakołyki drobiowe przyrządzane są w Poschner's Roastes, najlepszego pieczonego kurczaka podają jednak w namiocie Stiftl. Rozlewane jest w nim także pszeniczne piwo marki Paulaner, warzone w Monachium od XVII w. Kulinarno-piwne atrakcje festiwalowych namiotów można mnożyć. Nic nie odda jednak bezpośrednich wrażeń smakowych, zatem – zachęcamy do wizyty na tegorocznym Oktoberfest.

Praga – Český Pivní Festival

Tegoroczna, szósta już edycja praskiego festiwalu piwnego odbędzie się w dniach 16 maja – 1 czerwca. To największa impreza kulinarna w Czechach i nie lada atrakcja dla wielbicieli złocistego trunku. W ciągu 17 dni trwania festiwalu wystawiane są wyroby najlepszych czeskich browarników: 70 różnych gatunków piwa, serwowanych przez ponad 200 kelnerów i kelnerek. Krajowe browary, których wyrobów możemy skosztować podczas imprezy, to m.in. Primátor, Platan, Klášter, Černá Hora, Pernštejn. Do tego dochodzą wybrane marki piw ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Łącznie z czeskimi – ok. 120 gatunków. Degustacje odbywają się w festiwalowych namiotach, zawierających 10 tys. miejsc siedzących, pomiędzy którymi lawiruje przebrana w narodowe kostiumy obsługa. Oprócz doskonałego piwa, goście festiwalu mogą liczyć także na występy muzyczne oraz smakowity catering (o czeskich przekąskach do piwa przeczytacie w artykule: „To je dobre, Pane Havranek!”). W celu usprawnienia procesu płatności, organizatorzy imprezy wprowadzają ponadto własną „piwną” walutę – tzw. „tolary”. Pakowane po pięć sztuk, odpowiadają w przeliczeniu kwocie 1,8 € lub 2,3 USD. Tolarami płaci się nie tylko za piwo, ale i festiwalowe pamiątki. Český pivní festiwal odbywa się w centrum wystawowym w praskiej dzielnicy Holešovice. Od 2010 r. organizowane są ponadto zagraniczne wersje imprezy. Jak dotąd Český Pivní Festival odbył się w wybranych miastach niemieckich (m.in. Frankfurcie, Berlinie, Hamburgu, Essen i Dortmundzie), a także w Sztokholmie i Moskwie. W tegorocznych planach festiwalu znalazły się ponadto Kolonia i Drezno.  

Żywiec – Festiwal Biriofilia

To największy w Polsce, a dodatkowo: międzynarodowy festiwal piwa, organizowany na terenie Browaru Żywiec i Piwiarni Żywieckiej. Czerwcową imprezę, dedykowaną tematyce piwnej i piwowarskiej, zainicjowano w 1996 r. Festiwal Biriofilia obejmuje dwie części. Pierwsza to Międzynarodowa Giełda Biriofilów, którą po raz pierwszy zorganizowano z okazji obchodów 140-lecia Browaru w Żywcu. To kolekcjonerskie wydarzenie gromadzi piwoszów z Polski i zagranicy, a od 2000 r. odbywa się na terenie Piwiarni Żywieckiej. Drugi segment festiwalowy stanowi z kolei zainicjowany 10 lat temu Konkurs Piw Domowych, czyli pierwsza w Polsce rywalizacja piwowarów domowych. Co roku w wybranych kategoriach wyłaniane jest zwycięskie piwo warzone – Grand Champion Birofilia. Podczas festiwalu odbywa się także Konkurs Piw Rzemieślniczych, a więc warzonych według autorskiej receptury, w ilości do 5 tysięcy hl gotowego trunku rocznie. Popularność Festiwalu Biriofilia systematycznie rośnie. Na zeszłoroczny Konkurs Piw Domowych wpłynęły zgłoszenia aż 371 piw ze 131 browarów domowych.
Wstęp na teren Festiwalu jest bezpłatny. W specjalnej Alei Piw Świata wystawiane są próbki piw do degustacji, których można skosztować za okazaniem zakupionych w specjalnych stoiskach żetonów. Zwiedzającym udostępniany jest ponadto namiot i sklep festiwalowy, w którym można nabyć wybrane gatunki złocistego trunku. Organizatorzy przewidzieli także strefę gastronomiczną. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-15 czerwca. 

Wrocław – Festiwal Dobrego Piwa

W tym roku wrocławski Festiwal Dobrego Piwa odbywa się w dniach 10-12 maja. To już czwarta edycja imprezy, organizowanej od 2010 r. przez wrocławski oddział Centrum Kultury „Zamek” oraz firmę piwowarską Cerevisia. Swoje stoiska wystawia podczas trzech dni festiwalowych kilkadziesiąt browarów polskich (m.in. Amber, Namysłów, Bartek, Ciechan), czeskich (m.in. Rohozec, Rychtář, Svijany, Vyškov) niemieckich (Lausitzer, Maisel, Aktien), belgijskich (Lindemans, Sint Josef, Bosteels, Chimay, Dubuisson), duńskich (Mikkeller) czy brytyjskich (Thornbridge, BrewDog). Liczba odwiedzających oscyluje w granicach 10 tys. Organizatorzy imprezy co roku przygotowują okolicznościowe pamiątki, przede wszystkim szklane kufle, które można nabyć w specjalnych stoiskach festiwalowych lub stoiskach wystawców piwnych. Oprócz tego przyjezdni mogą liczyć na piwne przekąski, sprzedawane w punktach gastronomicznych. 
Festiwalowi towarzyszą dodatkowe atrakcje, przede wszystkim – coroczne Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie. To organizowana od 10 lat impreza piwowarów-amatorów, której punktem kulminacyjnym jest zwyczajowy Konkurs Piw Domowych oraz Konkurs Domowych Etykiet Piwnych. W ramach projektu odbywają się także specjalne wykłady dla piwowarów oraz skierowane do początkujących pokazy warzenia piwa. Festiwal i Warsztaty Piwowarskie organizowane są we Wrocławiu-Leśnicy, na Pl. Świętojańskim 1.  

Krasnystaw – Chmielaki Krasnostawskie

Czyli Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów, organizowane po żniwach chmielowych w miejscowości Krasnystaw (woj. lubelskie). Chmielarstwo praktykowano na tym terenie od początków XX w., a sama tradycja piwnego festiwalu sięga lat 70. Początkowo impreza miała regionalny charakter, jednak z czasem stała się jednym z ważniejszych wydarzeń na „chmielowej” mapie Polski. Program Święta obejmuje tradycyjny Konsumencki Konkurs Piw, organizowany od 1992 i rozgrywany w osobnych kategoriach (piwa jasna, ciemne, pszeniczne, smakowe/napoje piwne). W ramach festiwalu odbywa się także Ogólnopolska Sesja Chmielarska, przeznaczona dla przedstawicieli branży. Imprezie towarzyszą dodatkowe atrakcje: występy zespołów muzycznych, Wybory Miss Chmielaków czy Półmaraton Chmielakowy o Puchar Burmistrza Krasnegostawu. W zeszłym roku obchodzono 42. edycję festiwalu, w którym wzięło udział 36 browarów z Polski, Czech, Holandii i Słowacji. Tegoroczne „Chmielaki zaplanowano w dniach 23-25 sierpnia. 

Na zakończenie nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć udanych podróży na piwnym szlaku Polski i Europy. Zatem kufle w dłoń i w drogę!

Zdjęcie na stronie głównej: cyclonebill, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0

< sierpień 2012 >
Pn Wt Śr Cz Pi Sb Nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2