Wielkanoc regionów

Gęsty żur z białą kiełbasą, jajka z chrzanem i wędliny, polane lukrem baby lub mazurki – to, w dużym skrócie, typowe skojarzenia z wielkanocną kuchnią Polski. Lokalna odsłona tych radosnych świąt jest jednak dużo bardziej rozbudowana. Zapraszamy zatem do kulinarnej wędrówki po polskich regionach – w wielkanocnym wydaniu.

Małopolska
Z położonej nad rzeką Skawinką wsi Lanckorona pochodzi jedna z głównych małopolskich potraw wielkanocnych. To lanckorońska chrzanówka, czyli zupa na bazie świeżo startego chrzanu, wędzonki i kiełbasy. Danie zagęszcza się mąką i kwaśną śmietaną, doprawia czosnkiem i koprem, a następnie podaje z ćwiartowanym jajkiem. W ramach dodatkowej zachęty warto podkreślić, że chrzanówka – ze względu na zawartość siekanego lubczyku – uchodzi w kuluarach za wcale niezły afrodyzjak. Zajadając pobudzającą zupę, będziemy mieć zatem sporo sił na zwiedzanie samej Lanckorony – niewielkiej, lecz obfitującej w historyczne zabytki. Na Górze Lanckorońskiej (wzniesieniu pasma Beskidu Makowskiego) znajdziemy ruiny średniowiecznego zamku, zbudowanego za czasów Kazimierza Wielkiego. To tu miały miejsce XVIII-wieczne walki konfederatów barskich, w tym największa – bitwa pod Lanckoroną – zakończona zwycięstwem wojsk rosyjskich. Ruiny zamku od kilku lat widnieją na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Lanckorona może się także poszczycić pięknym rynkiem – spadzistym, otoczonym drewnianymi domami krytymi gontem.
Mniej znaną od lanckorońskiej chrzanówki, za to rdzennie małopolską potrawą wielkanocną jest tzw. strząska. To zwarta masa z pokrojonych świątecznych wędlin oraz jajek z dodatkiem utartego chrzanu i przypraw. Całość zalewa się roztworem na bazie wody i octu. Strząska przyrządzana jest od lat 20 i 30 XX w. w gminie Żabno, a konkretnie – we wsi Siedliszowice. Stanowi tam główne świąteczne danie, serwowane podczas wielkanocnego śniadania. Często przyrządzana jest także z okazji innych wydarzeń okolicznościowych, np. imienin. Kulinarną wizytę w gminie Żabno można połączyć także z czysto turystycznym wypoczynkiem – np. przeprawą przez rzekę Dunajec. 
Z kolei wędrując na Podhale, zjemy następną wersję wielkanocnej zupy chrzanowej – sodrę, zwaną także chrzonicą, krzonowiną lub święceliną. To tradycyjna jednogarnkowa potrawa góralska, podawana na obiad w Wielką Niedzielę. Zagęszczana kwaśnym mlekiem i śmietaną, zwyczajowo wzbogacana jest jajkiem, skrawkami świątecznych wędlin i białą kiełbasą. Podhale słynie ponadto ze wspaniałej jagnięciny – stąd na wielkanocnym stole liczne potrawy z jej udziałem.

Śląsk
Wielkanocnym hitem Śląska jest natomiast tradycyjna babka majonezowa – pulchna, puszysta i treściwa. Stanowi ciekawe połączenie słodyczy i smaku słonego – obok ekstraktu z wanilii i cukru zawiera bowiem mieszankę mąki pszennej i ziemniaczanej oraz obowiązkowy majonez. W kwestii śląskich ciast świątecznych mamy do wyboru także tradycyjne kołocze (z serem lub makiem) i strucle. Zwyczajowo na Wielkanoc wypieka się buchty, czyli drożdżowe słodkie bułki z nadzieniem lub bez. Z dań ewidentnie słonych należy z kolei wymienić tradycyjny żurek oraz święcelnik, czyli ciasto drożdżowe, zapiekane z kawałkami wędzonych wędlin świątecznych. Na Śląsku Cieszyńskim święcelnik funkcjonuje pod nazwą murzin. To tradycyjny przysmak spożywany m.in. w miejscowości Połomia w powiecie wodzisławskim. Z lokalnych ciekawostek turystycznych warto obejrzeć tamtejszy pomnik przyrody – położoną na terenie XIV-wiecznego cmentarza lipę drobnolistną, której obwód pnia wynosi … 680 cm. 

Kaszuby
Mieszkańcy Kaszub na Wielkanoc jedzą gotowaną szynkę oraz zylc, czyli galaretę z siekanych wieprzowych nóżek i włoszczyzny, z dodatkiem głowizny i golonki (w innych regionach Polski świąteczne galarety określa się mianem studzieniny lub trzęsionki). Wielkanocne śniadanie celebrują dodatkowo świąteczną jajecznicą – prażnicą. Może być przygotowywana na rozmaitych dodatkach, np. słoninie czy boczku. Wersja rybna – czyli prażnica na wędzonym węgorzu – od 2006 r. widnieje na rządowej liście potraw tradycyjnych województwa pomorskiego. Kaszuby wabią turystów nie tylko kulinarnymi przysmakami – z okazji świąt wielkanocnych specjalne atrakcje przygotowuje rokrocznie m.in. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. W Wielkim Tygodniu można tu podziwiać wystawę: „Od Palmowej Niedzieli do Wielkanocnego Poniedziałku”. Obok świątecznego wystroju chat skansenu, przyjezdnych czeka także uroczyste święcenie wielkanocnego jadła. Z kolei w Starym Polu – dawnej osadzie słowiańskiej, położonej w regionie Żuław Wiślanych – odbywa się cykliczna impreza kulinarna: Pomorski Stół Wielkanocny. To przegląd regionalnych potraw wielkanocnych, przygotowywanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich. Zielone Kaszuby są, jak widać, całkiem „apetyczną” opcją świątecznej podróży.

Podlasie
Podlaskim specjałem świątecznym jest czerwony barszcz z kiszonych buraków, a także tradycyjna zalewajka z dodatkiem grzybów. Podczas Wielkanocy mieszkańcy Podlasia zajadają także paschę wielkanocną, czyli deser na bazie twarogu i bakalii, przypominający nieco sernik. To potrawa rdzennie rosyjska, zwykle mająca kształt ściętej piramidy. Może być przyrządzana na dwa sposoby. Wersja „na zimno” powstaje z gotowanego i przetartego sera z dodatkiem śmietany, masła, cukru i żółtka. Paschę „na gorąco” przyrządza się z dodatkiem twarogu lub mleka, które podczas gotowania doprowadza się do wrzenia. Istnieją liczne wersje potrawy – w kuchni rosyjskiej jako dodatków używa się np. czekolady, kandyzowanych owoców, marmolady lub różnych przecierów owocowych. 
Podlaskim wypiekiem wielkanocnym – spożywanym zwłaszcza w rejonie Suwalszczyzny, ale i na Lubelszczyźnie – jest także sękacz. To rdzennie tatarskie ciasto biszkoptowe, z widocznymi w przekroju ciemnymi warstwami. Pieczone jest na specjalnym obrotowym rożnie, stąd powstałe w efekcie obracania charakterystyczne „sęki”. Paschy, sękacza oraz innych regionalnych produktów świątecznych możemy skosztować na którymś z cyklicznych podlaskich jarmarków, np. Jarmarku Wielkanocnym Sztuki Ludowej Podlasia, organizowanym od 1991 r. w Białymstoku.

Kujawy
Wielkanoc na Kujawach tworzą dwie główne potrawy: słodka i słona. Kujawiok to wielkanocna baba drożdżowa, wpisana w 2011 r. na listę produktów tradycyjnych woj. kujawsko-pomorskiego. Jasnożółta, miękka i sprężysta, wypiekana jest w karbowanej formie o stożkowatym kształcie. Z kolei żur kujawski – spożywany na Kujawach od dawien dawna – gotuje się na zakwasie z mąki żytniej. Ten gęsty staropolski przysmak przeniknął także do kuchni innych regionów, gdzie dziś serwowany jest z dodatkiem jajka, białej kiełbasy czy ziemniaków. Żur kujawski to kolejna tradycyjna potrawa, umieszczona w rządowym rejestrze. 

Inne regiony
Kuchnia innych regionów Polski także obfituje w smakowite potrawy wielkanocne. W woj. wielkopolskim na świątecznym stole królują mięsiwa – tradycyjną potrawą jest aromatyczna cielęcina z czosnkiem. Z kolei w woj. świętokrzyskim gospodynie przyrządzają nie tylko na Wielkanoc, ale i w okresie Bożego Narodzenia, tzw. dzionie rakowskie – rodzaj kiszki zapiekanej w jelicie wieprzowym lub wołowym. To potrawa wytwarzana od XIX w., wyłącznie na terenie gminy Raków w powiecie kieleckim. Chcąc skosztować wielkanocnej wędliny, warto więc wybrać się w te okolice, położone w malowniczym paśmie Gór Świętokrzyskich. My polecamy wizytę w Rakowie – miejscowości z ciekawą historią, sięgającą czasów reformacji. Raków, założony w 1569 r., stał się główną siedzibą tzw. braci polskich – czyli Arian. Niegdyś znajdowała się tu słynna szkoła ariańska, zamknięta w 1638 r. w ramach akcji kontrreformacyjnej. Dziś można w Rakowie obejrzeć m.in. ostatni dom ariański, kościół reformatów pw. Św. Anny, a także oryginalne renesansowe sklepienia z czasów ariańskich. 

Na zakończenie wielkanocnej przechadzki po polskiej kuchni regionalnej, pozostaje nam tylko jedno: świąteczne życzenia. Życzymy zatem Wielkanocy smacznej i obfitującej w kulinarne wojaże – nawet w najodleglejsze zakątki Polski, a może i świata. 

Zdjęcie na stronie tytułowej: Kroton, Wikimedia Commons, CC-BY-3.0

< sierpień 2012 >
Pn Wt Śr Cz Pi Sb Nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2