Pocztówka od Herzoga

Bajkowe krajobrazy, majestatyczne budowle i wiejska sielanka skonfrontowana z nowoczesnością rozwiniętych przemysłowo miast. Poza tym: największe święto piwa Oktoberfest, światowa kuchnia, do której zachęcają karty dań najpopularniejszych restauracji, oraz tradycyjne, domowe specjały, których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Zapraszamy na spotkanie z kuchnią bawarską!

Dużo, tłusto i sycąco – to solidne podstawy, na których opiera się kuchnia tego południowoniemieckiego landu. Bawaria znana jest chociażby ze swojej stolicy – Monachium – w której siedzibę mają: fabryka samochodów BMW i zakłady produkcji sprzętu Siemens. 
Tym, co wyróżnia kuchnię bawarską, jest oczywiście kiełbasa, występująca w wielu kombinacjach i formach. Najpopularniejsza odmiana to Weiswurst, czyli biała kiełbasa, podawana tradycyjnie na gorąco z dodatkiem słodkiej musztardy i preclem. Nieodłącznym elementem takiego dania jest oczywiście kufel pysznego jasnego piwa, którego liczne marki stanowią chlubę mieszkańców Bawarii. Na uwagę piwoszów zasługują: Paulaner, Franziskaner, Augustiner, HB, Spaten, Löwenbräu, Hacker–Pschorr oraz najbardziej popularne, drożdżowo-pszeniczne Weiβbier. Tradycja piwowarstwa ma w Bawarii bardzo głębokie korzenie. To właśnie w tym regionie, w 1516r., Wilhelm IV wydał słynny dekret o czystości piwa – Reinheitsgebot.  W ten sposób zapoczątkowano produkcję piwa wyłącznie jęczmiennego i chmielowego, bez żadnych domieszek, które do dziś cieszy się uznaniem smakoszy „złotego trunku”. 
Oprócz wspomnianej białej kiełbasy, popularne są również inne dania mięsne. Bawarczycy upodobali sobie wieprzowinę, wołowinę, baraninę i drób, z których powstają doskonałe, lecz bardzo kaloryczne potrawy – niezbyt sprzyjające diecie. Wyróżnić możemy też podroby, które zajmują szczególne miejsce w sercach i żołądkach mieszkańców tego malowniczego regionu. Popularne są musztardowe nerki cielęce, płucka na kwaśno (Sauerlunge), a także Leber Berliner Art –  wątroba cielęca z dodatkiem jabłek i cebuli, które tworzą dość nietypowe połączenia smakowe. Warto wymienić także Leberkase – przygotowywany z wątróbek pasztet, zapiekany w chlebowych formach i podawany w towarzystwie klasycznej sałatki ziemniaczanej. 
Nie mniejszym uznaniem cieszą się też: Krustebraten (pieczeń z wieprzowiny ze skórką), Spießbraten (rolady z boczku w pysznym pieczeniowym sosie) oraz Haxe – golonka w piwie, znana i lubiana również w Polsce. Klasycznymi dodatkami do dań mięsnych są przyrządzane wedle tradycyjnych receptur: Bayerischekraut, czyli gotowana kapusta, oraz Semmelnknödel – knedle. Te ostatnie powstają nie tylko w wersji bazowej, ale też z dodatkiem szpinaku, sera czy boczku.
Bawaria słynie ponadto z doskonałych wyrobów mleczarskich. Tutejsze sery zajmują wysokie lokaty w światowych rankingach smaku, nie odbiegając pod względem jakości od odmian włoskich, holenderskich czy francuskich.  Mówiąc o serach, nie można nie wspomnieć o paście serowej Obazta, która figuruje w menu praktycznie każdej regionalnej restauracji. 
Bawaria kusi turystów nie tylko imponującymi budowlami, takimi jak: Neuschwanstein, zamek w Norymberdze, pałac królewski w Monachium czy Katedra św. Piotra w Ratyzbonie. Ten malowniczy region wyróżnia się także kontrastującą z bogatym dorobkiem kulturowym kuchnią – genialną w swojej prostocie. Czego chcieć więcej, niż zasiąść spokojnie do pysznego, sycącego obiadu? Delektując się nie tylko smakiem i zapachem, ale też alpejskim krajobrazem, w otoczeniu którego żyli i tworzyli malarz Hans Holbein, reżyser Werner Herzog i kompozytor Richard Wagner. Zapraszamy do Bawarii!

Fot. na stronie głównej: Michael Helmer,Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

< sierpień 2012 >
Pn Wt Śr Cz Pi Sb Nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2