Kerststol (Christstollen)

Kerststol – rodzaj luksusowego, słodkiego chleba spożywanego tradycyjnie podczas świąt Bożego Narodzenia głównie w Holandii i Niemczech.

Kerststol zawiera dużą ilość rodzynek oraz migdałowe nadzienie. Ciasto posypuje się cukrem pudrem. Nadzienie z migdałów, nazywane amandelspijs, to utarte z cukrem grubo zmielone migdały bez skórki, doprawione do smaku sokiem z cytryny.

W masowej produkcji fabrycznej często stosuje się tani surogat o nazwie banketbakkersspijs lub krótko banketspijs, w którym prawdziwe migdały zastępuje się zmielonymi nasionami roślin strączkowych zmieszanymi z olejami roślinnymi. Najczęściej do tego celu używane są nasiona białej fasoli oraz pestki moreli. Istnieje prosty test z jodem, który pozwala na szybkie odróżnienie nadzienia z prawdziwych migdałów od surogatu, albowiem producenci nie zawsze wymieniają w składzie zmielone nasiona roślin strączkowych. Test został spopularyzowany w Holandii przez dziennikarza kulinarnego Johannesa van Dama.

W języku staroniderlandzkim wyraz stol oznaczał stut, czyli podpórkę, bowiem przy pieczeniu kerststol używa się czasami formy podpierającej chleb w piecu.

Ponad 650 lat temu uczestnicy wypraw krzyżowych na Bliski Wschód zabrali ze sobą, w drodze powrotnej do Europy, nieznane wówczas owoce, przyprawy i orzechy, które potem zaczęto dodawać do ciasta przeznaczonego do wypieku kerststol.

W skład ciasta wchodzą: mąka, jajko, masło, mleko, brązowy cukier, suszone drożdże, rum, sól, cukier puder kilka rodzajów rodzynek, kandyzowana skórka gorzkiej pomarańczy, scukrzona skórka cytryny, kandyzowane czereśnie.

Nadzienie przygotowuje się z białych migdałów, cukru i jajka.

Źródło: Wikipedia

< sierpień 2012 >
Pn Wt Śr Cz Pi Sb Nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2