BlogerChef po góralsku / 10.04.2014

Już tylko kilka dni dzieli nas od wielkiego kulinarnego wydarzenia – półfinału konkursu BlogerChef. To innowacyjna inicjatywa, która pozwala blogerom zaprezentować swój kulinarny kunszt i jednocześnie poznać wyjątkową kuchnię hotelu goszczącego konkurs. W kwietniu tym wyjątkowym miejscem jest Hotel Bania**** Thermal & Ski.

Kulinarni blogerzy w Białce Tatrzańskiej
Na Podhalu BlogerChefa jeszcze nie było. Bardzo cieszymy się, że przed nami moc nowych wrażeń - już w najbliższy piątek i sobotę (11-12 kwietnia). Hotel Bania to miejsce tak nieziemsko piękne, klimatyczne i dobrze zarządzane, że tu żadne wydarzenie nie może się nie udać  – mówi organizatorka przedsięwzięcia Katarzyna Szatkowska.
Wybrani w drodze konkursu internetowego blogerzy kulinarni przystąpią do półfinałowego gotowania w sobotę 12 kwietnia. Ich zadaniem będzie stworzenie w ciągu godziny niecodziennego dania głównego oraz przystawki lub deseru. Co ciekawe, uczestnicy nie będą gotować samodzielnie, a w czteroosobowych grupach. Każdy raz będzie szefem zespołu i trzy razu członkiem drużyny. – To świetna formuła, która doskonale się sprawdza. Pozwala na integrację, wymianę doświadczeń, naukę od siebie i od nas – jurorów – wyjaśnia Mirek Drewniak, przewodniczący jury konkursu BlogerChef.

Wieczór kuchni podhalańskiej
Nadrzędnym celem każdego spotkania w ramach BlogerChefa jest poznanie czegoś nowego, ciekawego i przekazanie tego światu za pośrednictwem blogów kulinarnych – podkreśla organizator i pomysłodawca inicjatywy Marek Bielski. Część edukacyjno-integracyjna wydarzenia rozpocznie się w piątkowy wieczór, a jej bohaterem będzie Adam Zeńczak, szef kuchni Hotelu Bania. – Chciałbym pokazać zaproszonym gościom, blogerom oraz ich czytelnikom to co u nas, górali, najsmaczniejsze i najbardziej unikalne. Stąd pomysł na warsztaty z jagnięciną w roli głównej. Ponieważ świetnie pasują do niej placki „moskole”, również je będziemy przygotowywać. To także coś czego w innych regionach Polski prawie się nie spotyka. A szkoda, bo warto mieć je w swoim kulinarnym portfolio – przekonuje Adam Zeńczak. Przyrządzane z blogerami podhalańskie dania zaprawione zostaną nutą nowoczesności, której dodadzą im… sosy z syfonów – urządzeń używanych przez gastronomów molekularnych! Jednym słowem – piątek 11 kwietnia będzie nie lada gratką dla każdego smakosza!

Sobota pełna wrażeń 
Sobota zapowiada się nie mniej ciekawie. Nawet przerwa obiadowa dostarczy sporo emocji ponieważ w jej menu znajdzie się danie z książki podsumowującej I edycję konkursu BlogerChef – „BlogerChef. W sieci przepisów”.
Po półfinałowych zmaganiach, uczestnicy zostaną zaproszeni przez jednego z Partnerów wydarzenia (markę Jan Niezbędny) do Termy Białka. W trakcie pobytu goście będą mogli również korzystać ze strefy Sielsko Anielsko Wellness & Spa (sauna fińska, kamienno-parowa, jodłowa i chlebowa; studnia góralska; basen z masażem), która znajduje się na terenie Hotelu Bania. Dzień zakończy wieczór integracyjny w Klubie Bania przy przekąskach typu finger food z lokalnych smakołyków. Zapowiada się naprawdę smacznie!

Wydarzenie dla wszystkich smakoszy
Warto przypomnieć, że atrakcje organizowane w ramach BlogerChefa są otwarte dla publiczności. Każdy pasjonata odkrywania nowych smaków jest mile widziany. Dla gości BlogerChefa Hotel Bania przygotował aż 60% zniżki na pobyt weekendowy (rezerwacje pod nr: 18 265 41 63).
Półfinał w Hotelu Bania będzie czwartym z pięciu zaplanowanych. Kolejna, majowa potyczka blogerów zaplanowana jest na 16-17 maja w Hotelu Zamku Lubliniec****. Kto zdobędzie tytuł BlogerChefa dowiemy się w czerwcu.


< sierpień 2012 >
Pn Wt Śr Cz Pi Sb Nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2