Gęsina na św. Marcina – podsumowanie akcji / 12.12.2013

Zakończyła się V, jubileuszowa odsłona slowfoodowej akcji "Gęsina na św. Marcina", promującej zdrowotne i smakowe walory gęsiny.



Informacja prasowa:

Gęsina na św. Marcina
V odsłona – podsumowanie

Dobiegła końca V, jubileuszowa odsłona akcji "Gęsina na św Marcina", podczas której Slow Food Polska promuje zdrowotne i smakowe walory gęsiny, przywołuje staropolski zwyczaj spożywania tego mięsa. 



W tym roku 57 restauracji rozsianych w całej Polsce od 8 listopada do 1 grudnia serwowało gęsinę w wydaniu autorskim oraz wzięło udział w konkursie na najlepszy przepis na gęsinę.
Spośród przesłanych do konkursu przepisów, w anonimowym głosowaniu, szefowie kuchni wybrali "Króla Gęsiny 2013/2014". Zwyciężyli ex equo Witek Iwański (Aruana - Serock) oraz Przemek Błaszczyk (Manana Bistro& Wine Bar - Chorzów). 
Szefowie kuchni po raz kolejny zachwycili różnorodnością przepisów i pokazali gęś w wielu, często niespodziewanych wydaniach. Oprócz gęsich udek, piersi pojawiły się przepisy oparte na podrobach. Można tu wymienić np. Żołądki gęsie na puree z wędzonych ziemniaków i pieczonych korzennych buraczkach Adama Chrząstowskiego (Ancora, Kraków), Pasztet z gęsich wątróbek aromatyzowany trawą żubrową, mus jabłkowy, galaretka z żubrówki, tost z chleba kresowego Przemysława Błaszczyka (Manana Bistro & Wine Bar, Chorzów) – przepis ex aequo nagrodzony tytułem "Król Gęsiny 2013/2014", czy Żołądki gęsie, czosnek na słodko i chrupiący orkisz  Przemysława Bliskiego (Bread & Milk, Wadowice) - III miejsce w konkursie na "Króla Gęsiny 2013/2014". Pojawił się również intrygujący deser Adama Zastróżnego (3 kolory, Poznań) - Orzechowy mus z topinamburu podany z kulką lodów i aromatycznym chipsem z gęsi.

Wszystkie przepisy dostępne są na stronie www.gesina.pl



W ramach akcji odbyły się także festiwale gęsiny oraz kolacje, warsztaty i konkursy organizowane przez członków Slow Food Polska.

Amatorzy gęsiny z Pomorza biesiadowali w Swołowie, gdzie koła gospodyń wiejskich serwowały m.in. czarninę, brukwiankę, pieczone udka, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie. Liczni odwiedzający mieli okazję kupić gęś surową z okolicznych zagród, półgęski wędzone, smalec gęsi oraz przetwory. Wojtek Radtke - artysta i szef Slow Food Trójmiasto przygotował pokaz gotowania brukwianki na kuchni kaflowej. Świętowali również mieszkańcy Legionowa i okolic. Na kiermaszu, zorganizowanym przez Urząd Miasta, degustowali potrawy z gęsi oraz lokalne produkty powiatu legionowskiego. Witek Iwański z zespołem restauracji Aruana z Serocka, serwowali mieszkańcom bigos z gęsiny i gęsich żołądków, z pierożkami nadziewanymi gęsiną. 

W Szczecinie natomiast przeprowadzono konkurs na najlepszą potrawę w województwie zachodnio - pomorskim, do którego zaproszono czołowe lokalne restauracje. Zwyciężyła potrawa kucharza Luciano Chero z restauracji Bohema. Drugie miejsce przyznano potrawie restauracji Dobosz, trzecie kucharzom z Unity Line, a nagrodę smakoszy - restauracji Zamkowa.

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji było pojawienie się młodego "Wina Świętomarcińskiego" białego i czerwonego, które w przeszłości otwierano w dzień św. Marcina. Jak mówi Jacek Szklarek, prezes Slow Food Polska „nawiązując do tych zwyczajów zaproponowaliśmy „Winnicy Srebrna Góra” z Krakowa, przygotowanie po wielu dziesięcioleciach przerwy, pierwszego polskiego „Wina Świętomarcińskiego”. Tym samym młode wino dołącza do naszej akcji.

Cieszy nas coraz większe zainteresowanie gęsiną wśród szefów kuchni, blogerów, dziennikarzy kulinarnych, mediów. Z Państwa pomocą od początku naszej akcji trzykrotnie wzrosło jej spożycie w polskich domach, a 11 listopada na wielu stołach króluje pieczona gęś. 

Bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok.
Zespół Slow Food Polska

< sierpień 2012 >
Pn Wt Śr Cz Pi Sb Nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2