Prezentacja Wina Świętomarcińskiego / 07.11.2013

Już dzisiaj (7 listopada) w piwnicach krakowskiego hotelu Pod Różą odbędzie się prezentacja pierwszego polskiego Wina Świętomarcińskiego. Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji Slow Food „Gęsina na Świętego Marcina”.


Informacja prasowa:

Pierwsze polskie Wino Świętomarcińskie 
- prezentacja młodego wina z winnicy Srebrna Góra w Krakowie

W czwartek 7 listopada, w piwnicach hotelu Pod Różą, przy ul. Floriańskiej 14 w Krakowie, odbędzie się prezentacja pierwszego od wielu dziesięcioleci polskiego Wina Świętomarcińskiego. Premiera połączona będzie z degustacją oraz poczęstunkiem w wigilię ogólnopolskiej akcji Slow Food „Gęsina na Świętego Marcina”. Młodym winem ze Srebrnej Góry świętowany będzie koniec zbiorów oraz dzień św. Marcina, patrona winiarzy.

Postać Świętego Marcina i tradycje świętomarcińskie

Tradycja picia młodego wina od 11 listopada do Świąt Bożego Narodzenia liczy wiele stuleci. Związaną jest z postacią św. Marcina - przedstawianego w ikonografii jako rycerza na koniu, oddającego płaszcz żebrakowi - uważanego miedzy innymi za patrona winogrodników i winiarzy oraz opiekuna bydła, ptaków, przede wszystkim gęsi 

Św. Marcin z Tours, był rzymskim legionistą żyjącym w drugiej połowie IV wieku n.e. Nawrócony Marcin został pustelnikiem, potem założył najstarszy w Galii klasztor, a w 371 r. został biskupem Tours. Mniej więcej w tym samym czasie dowódcy rzymskich legionów zaczęli zakładać na terenach dzisiejszej Francji pierwsze winnice a winogrodnicy oddawać cześć św. Marcinowi. W średniowieczu kult św. Marcina i świętomarcińskie zwyczaje rozprzestrzeniły się najpierw w Niemczech a potem w innych krajach Europy. Zwyczajowo w dzień jego święta –11 listopada – po raz pierwszy raczono się młodym winem z bieżącego rocznika. O tej porze bowiem wino zwykle kończy już fermentację i klaruje się. Wtedy też nadchodził czas daniny składanej przez chłopów. Jej istotnym elementem były gęsi, właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze. Na świętego Marcina bez umiaru objadano się gęsiną - była to ostatnia okazja by przed postem najeść się do syta.

Zwyczaj picia wina Świetomarcińskiego był szczególnie silny w Europie środkowej i dawnych krajach habsburskich, gdzie przepisy prawne zezwalały właśnie w tym dniu rozpocząć sprzedaż młodego wina. Dzisiaj również podaje się tam młode, tegoroczne wina, tradycyjnie do świętomarcińskiej kolacji z pieczoną gęsią. Owe lokalne, ludowe zwyczaje kontynuują obecnie producenci wina w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech a teraz także i w Polsce, którzy butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina”. Jest to swoista odpowiedź tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello.

Winnica Srebrna Góra

Winnica położona jest w Krakowie, na zboczach srebrnej Góry, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach. Jest drugą co do wielkości winnicą w Polsce i obejmuje powierzchnie 12 ha. Nawiązuje do sięgającej początku X wieku historii krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina. Najważniejszymi z uprawianych szczepów są białe: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Seyval Blanc, Solaris, Hibernal oraz czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo, Cabernet Cortis, Zweiget i Acolon. Wina powstają w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych kamedulskiego klasztoru i wytwarzane są w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej, niektóre  dojrzewają potem w kontakcie z drewnem akacjowym lub dębowym. Nad całością produkcji czuwa czołowy polski enolog - Agnieszka Rousseau.
W roczniku 2012 winnica wypuściła na rynek prawie 16 tyś. butelek wina; w roku 2013 planowana jest produkcja ponad 35 tyś. butelek w tym 3 tyś. młodego wina Świętomarcińskiego.

Dystrybucja: wyłącznym dystrybutorem win z winnicy Srebrna Góra jest frima WINA.PL, która dostarcza wina do sektora HoReCa oraz sklepów specjalistycznych.
Od 8 listopada do 1 grudnia Wino Świętomarcińskie będzie serwowane w restauracjach biorących udział w akcji “Gęsina na Świętego Marcina”. Wykaz restauracji dostępny jest na stronie  www.gesina.pl


Kontakt z mediami:  Małgorzata Swaryczewska: malgorzata.swaryczewska@slowfood.pl; tel.:603 198 924

Kontakt i szczegółowe informacje:
Jacek Szklarek: jacek.szklarek@slowfood.pl; tel.: 509 093 034
Mirosław Jaxa Kwiatkowski: mjk@winnicasrebrnagora.pl; tel.: 602 477 350
Mikołaj Tyc: mt@winnicasrebrnagora.pl; tel.: 602 749 743
Piotr Luty: piotr@wina.pl; tel.: 500 211 886< sierpień 2012 >
Pn Wt Śr Cz Pi Sb Nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2