Bouillabaisse

Zupa rybna popularna w całym regionie Morza Śródziemnego, lecz wywodząca się z francuskiej Marsylii.

Bouillabaisse posiada długą tradycję, sięgającą czasów antycznych (tj. okolic roku 600 r. p.n.e., kiedy to Grecy z Fokai założyli Marsylię). Potrawę stworzyli ponoć marsylscy rybacy wracający z połowów – w swych początkach bouillabaisse uchodziła więc za prostą potrawę rybacką, przyrządzaną z ryb nieprzeznaczonych do sprzedaży. Na przestrzeni lat potrawa zyskała rangę kulinarnej specjalności Marsylii, a w latach 80. XX w. – ze względu na powstanie niezliczonych wariantów zupy – lokalni kucharze spisali w formie statusu wyznaczniki oryginalnego przepisu. 
Do przyrządzenia dania wykorzystuje się różne gatunki ryb morskich. W klasycznej wersji, serwowanej wyłącznie w Marsylii, pojawiają się lokalne śródziemnomorskie gatunki: skorpena pospolita, kurek karoliński i konger. Do zupy można jednak użyć także innych ryb, np. szczupaka, morszczuka, turbota czy żabnicy. Typowym dodatkiem do bouillabaisse są ponadto rozmaite skorupiaki i owoce morza: kraby, małże, jeżowce, homary, krewetki. Rybną bazę potrawy uzupełniają warzywa, m.in. cebula, pory, pomidory i ziemniaki. Całość dusi się w bulionie z dodatkiem aromatycznych prowansalskich ziół i przypraw, w tym obowiązkowego szafranu. 
W Marsylii bouillabaisse serwowana jest z chrupiącymi grzankami i bardzo popularnym w kuchni prowansalskiej sosem rouille, który powstaje na bazie oliwy z oliwek, bułki tartej, czosnku, szafranu i papryczek chilli. Do zupy, na osobnym naczyniu, często podaje się warzywa i owoce morza. 

Fot. cyclonebill, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0

< sierpień 2012 >
Pn Wt Śr Cz Pi Sb Nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2